3.8 / 5. 6

فهرست مطالب

فهرست مطالب

رمزنگاری دیجیتالی

رزمزنگاری

رمزگشایی

 

برای اینکه بخواییم بدونیم رمزنگاری دیجیتالی چیست اول باید به مفهوم رمزنگاری و رمزگشایی پی ببریم.

 

رزمزنگاری

در رمزنگاری دیتا را طبق یک روش خاصی عوض می کنند که به این مرحله رمزگزاری گفته می شود مثلا زبان زرگری یک روش رمزگزاری هست. در زبان زرگری بعد از هر حرف یک حرف “ز” آورده می شود. برای مثلا “من می آیم” به زبان زرگری می شود “مزن میزی‌آزایزم” .

 

رمزگشایی

وقتی شما بدانید که دیتا به چه روشی رمزگزاری شده است می توانید به راحتی دیتای اصلی را بازیابی کنید. مثلا وقتی یک جمله به زبان زرگری می شنوید فقط کافی است حروف “ز” را پاک کنید تا به اصل جمله برسید.

  

حالا وقتشه بریم سراغ یک مثلا عملی.  الگوریتم Rot-13 یکی از ساده ترین الگوریتم های رمزنگاری است. توی این الگوریتم به جای حرف اصلی ، 13 امین حرف بعدی را جایگزین می کنند. مثلا به جای A از حرف N استفاده می کنند. یا به جای B از حرف O استفاده می کنند. حالا نوبت شماست که متن زیر را رمزگشایی کنید.

Lbh ner gur orfg

لطفا جواب را در پایین این پست کامنت کنید.

 

رمزنگاری دیجیتالی

در فضای مجازی اکثریت دیتاها  رمز شده هستند ولی به روش های فوق پیچیده . مثلا در دنیای مجازی برای رمزنگاری از زبان زرگری استفاده نمی کنند چون به راحتی قابل رمزگشایی هستش . در دنیای دیجیتال یا دنیای مجازی، زمانی که دو کامپیوتر قصد دارند دیتایی را به هم انتقال دهند باید ابتدا بر سر روش رمزنگاری خود به تفاهم برسند یعنی هم گیرنده هم فرستنده هر دو باید بدانند که دیتا قرار است به چه روشی رمز شود تا بتوانند آن را رمزگشایی کنند و این موضوع باید بین این دوکامپیوتر به صورت راز باقی بماند.

در دنیای مجازی از الگوریتم های فوق پیچیده برای رمزنگاری استفاده می کنند به طوری که اگر دیتا در میانه راه توسط سودجویان دزدیده شود به راحتی قابل رمزگشایی نباشد. همچنین در بعضی مواقع این عملیات انقد سنگین و زمان بر  هستش که برای رمزنگاری و رمزگشایی از ابرکامپیوترها استفاده می کنند چون کامپیوترهای رو میزی توانایی و قدرت انجام این عملیات را ندارند و در اکثر مواقع این عملیات چندین روز طول می کشد که اگر بخواهیم با کامپیوتری رو میزی این کار را انجام دهیم ممکن است یک ماه طول بکشد (البته اگر خوش شانس باشیم کامپیوترمون نسوزنه و اگه خوش باشیم و کامپیوتر نسوزه با قبض برق فضایی مواجه میشیم)

مطالب مرتبط و تکمیلی: